Siirry suoraan sisältöön

Muovituoteteollisuus toipui alkuvuonna – öljykriisi varjostaa näkymiä

Muovituoteteollisuus on alkuvuonna selvästi toipunut aiemmasta heikosta jaksosta. Tuotanto, tilauskanta, kannattavuus ja henkilöstötilanne paranivat tammikuuhun verrattuna, mikä kertoo markkinan käytännön tasolla vahvistuneen kevättä kohti mentäessä. Kehitys viittaa varovaiseen käänteeseen parempaan, mutta vahvaa kasvusykliä ei ole vielä nähtävissä.

Öljykriisi hidastaa palautumista

Viimeaikainen öljykriisi on kuitenkin heikentänyt lähikuukausien näkymiä. Yritysten odotukset tuotannon ja tilausten osalta ovat kääntyneet laskuun, mikä kertoo kysynnän jatkuvasta epävarmuudesta.

Persianlahden kriisi on lisännyt merkittävästi raaka-aineiden saatavuushaasteita ja nostanut hintoja. Tämä vaikuttaa suoraan koko toimialaan ja sen ennustettavuuteen.

Kannattavuus paranee – mutta paine jatkuu

Kannattavuus on alkuvuonna kohentunut, mutta marginaalipaineet eivät ole hellittämässä:

  • Hintojen nousu tukee tulosta
  • Samanaikaisesti kustannukset kasvavat voimakkaasti
  • Raaka-aineiden hinnankorotuksia ei saada kattavasti siirrettyä eteenpäin

Tämä tekee tuloskehityksestä hauraan, erityisesti jos kysyntä ei vahvistu odotetusti.

Kapasiteetin käyttö nousussa – kasvu jäänee vaisuksi

Teollisuuden kapasiteetin käyttöaste on alkuvuodesta kasvanut ja kysynnän puute on jonkin verran helpottanut. Nykyinen suhdannetilanne on selvästi parempi kuin vuoden alussa.

Samalla epävarmuus on kuitenkin lisääntynyt öljykriisin pitkittyessä, ja kasvun odotetaan jäävän lähikuukausina vaimeaksi.

Hyvä alku, epävarma jatko

Alkuvuosi on tuonut muovituoteteollisuudelle selkeää parannusta, mutta näkymät ovat kääntyneet varovaisiksi. Öljykriisin vaikutukset kohdistuvat yrityksiin epätasaisesti, ja joillekin tilanteen heikkeneminen voi tarkoittaa merkittävää liikevaihdon laskua. EKn suhdannebarometri löytyy verkosta, Muovituoteteollisuuden luvut ja numerot ovat vain jäsenille jaettavaa aineistoa, joka löytyy viimeisimmästä jäsentiedotteesta.